Konkurs

Konkurs fotograficzny „Czy znasz to miejsce?”

Konkurs fotograficzny

Katolickie Biuro Pielgrzymkowe Pielgrzymek zaprasza do udziału w konkursie – Czy znasz to miejsce?

Zadanie konkursowe polega na odgadnięciu, co przedstawia pierwsze poniżej zamieszczone zdjęcie.

Konkurs foto
W odpowiedzi należy podać: miejscowość, krótki opis miejsca

Jeśli rozpoznajesz, co przedstawia to zdjęcie, weź koniecznie udział w konkursie!

Nagrodą w konkursie jest album Ziemia Święta.

Nagrodę wylosował p.Dariusz Łazarek

Odpowiedź p. Dariusza na pytanie konkursowe brzmi:

Zdjęcie przedstawia pomnik przy Dróżce Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Komańczy (podobizny Prymasa i obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – Królowej Polski). Dróżka (długości ok. 600 m) prowadzi do Klasztoru Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.
W dniu 29.10.1955 r. tą drogą przywieziono ks. kard. Stefana Wyszyńskiego do klasztoru sióstr nazaretanek. Był to czwarty i ostatni (po Rywałdzie Królewskim, Stoczku Warmińskim i Prudniku Śląskim) etap internowania Księdza Prymasa przez władze PRL, który trwał do 28.10.1956 r. Tutaj powstały m.in. Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego i Program Wielkiej Nowenny, przygotowujące Naród do obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski w roku 1966 (ich fragmenty są umieszczone na 15 kamiennych tablicach wzdłuż Dróżki). To śródleśne, ustronnie położone miejsce, było świadkiem licznych spacerów Księdza Prymasa do pobliskiej figury Matki Bożej
Leśnej. Obecnie znajduje się tutaj Droga Krzyżowa na ścieżce Prymasa Tysiąclecia. Trwałym śladem więzienia Prymasa Tysiąclecia w tym miejscu jest przyklasztorna Izba Pamięci (pamiątki z jego pobytu) oraz kamienny pomnik Prymasa przed klasztorem.
W tym malowniczym miejscu z uzdrowiskowym klimatem w latach trzydziestych XX wieku przebywał trzykrotny premier RP prof. Kazimierz Bartel, a w 1953 r. ks. dr Karol Wojtyła podczas wakacyjnej wędrówki ze studentami po Bieszczadach.
Komańcza jest siedzibą gminy, leży w południowo-wschodniej Polsce, w powiecie sanockim, na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego. Należy do diecezji przemyskiej. W Komańczy znajdują się m.in.: kościół rzymskokatolicki, cerkiew greckokatolicka i cerkiew prawosławna.

Konkurs fotograficzny - Pielgrzymek.pl


I konkurs – wyniki

Konkurs fotograficzny

Nagrodę wylosował
Łukasz Wojciechowski z Warszawy :

Zamieszczone zdjęcie przedstawia Sanktuarium Maryjnym w Krośnie (Sanktuarium Nawiedzenia NMP i św. Józefa w Krośnie). Przedstawiony na zdjęciu zespół pielgrzymkowy znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim, w gminie Orneta. Legendarne początki sięgają XV wieku chodź kościół zbudowano w latach w latach 1709-1759 na dębowych palach. Budowę samego kościoła zakończono w 1720 roku. Wykańczanie wnętrza i zdobienia fasady zakończono jednak dopiero w 1759 roku. Kościół ma siedem ołtarzy. Jest otoczony krużgankami z XVIII w.
Jest jednym z „cudów architektury” i nie tylko, zapomnianym i pomijanym dziś w Polsce – ale nie przez pielgrzymów :-)
Przez miesiąc mieszkali w tej miejscowości Anna Dereszowska, Piotr Fronczewski, Katarzyna Żak.
Kręcono tu zdjęcia do nowego serialu telewizyjnego „Siła wyższa”, którego akcja toczyła się w tym właśnie sanktuarium.

Fragment na dziś
„Nie mamy żadnych podstaw, aby cokolwiek przypisywać sobie i tylko sobie – wszystko, do czego jesteśmy zdolni zawdzięczamy Bogu.”
2Kor3,5

I Konkurs Foto
Katarzyna Rezler
Katarzyna Rezler
Katarzyna Rezler II miejsce
Katarzyna Rezler II miejsce
Ewa Niezgoda
Ewa Niezgoda
Arkadiusz Rząsa
Arkadiusz Rząsa
Anna Waśko Ziemia Święta
Anna Waśko Ziemia Święta
Anna Waśko I miejsce
Anna Waśko I miejsce
Ewa Niezgoda III miejsce
Ewa Niezgoda III miejsce